Anasayfa
Üye Kayıt
Üye Giriş
www.outletbeyazesya.com
   
 
 
 
 
     
Alışveriş sepetiniz
Sipariş Takibi
Müşteri Hizmetleri
Güvenli Alışveriş

Garanti Şartları

Garanti Koşulları

GARANTİ SÜRELERİ   

www.outletbeyazesya.com  bünyesinde bulunan tüm ürünler, kendi markanın üreticisi yada distribütör firma garantisi altındadır.

Tamir veya değişim işlemleri garanti veren firma tarafından yapılmaktadır.


Arızalı ürününüzü faturası veya garanti belgesi ile birlikte, garanti belgesinden ya da kullanım klavuzundan bulacağınız size en yakın yetkili servisi arayarak, garanti kapsamında tamir veya değişim yaptırabilirsiniz.


www.outletbeyazesya.com 'a gönderdiğiniz ürünler de tarafımızdan yetkili servislere gönderilmekte ve sonuç beklenmektedir

Arızalı ürününüzü fatura fotokopisi ve/veya garanti belgesi ile birlikte, garanti belgesinden ya da kullanım kılavuzundan bulacağınız size en yakın yetkili servise başvurmak sureti ile garanti kapsamında tamir veya değişim yaptırabilirsiniz.

Arızalı ürünlerinizi doğrudan size en yakın yetkili servise göndermeniz daha hızlı sonuç almanızı sağlar.


Yetkili Servis ile problem yaşadığınızda bize başvurabilirsiniz.

Seri numarası olan ürünlerde yetkili servisler ürünün seri numarasından garanti kapsamını kolaylıkla bulabilmekte ve onarım işlemlerine başlayabilmektedir.

Bize gönderdiğiniz arızalı ürününüz elimize ulaştığında size e-mail olarak arızalı ürününüzü takip edebilmeniz için servis numarası ve takip numarası bildirilecektir.

İlk 15 gün içinde arızalanan ürünlerin kargo ücretleri tarafımızdan karşılanır.

Outlet ürünlerde üretici Firmalarca garanti kapsamındadır www.outletbeyazesya.com kesinlikle garantisiz ürün satışı yapmamaktadır


Daha yeni aldığım ürün arızalı çıktı, ne yapmalıyım?

Ambajından arızalı çıkan yeni aldığınız ürünler “arızalı yeni ürünler” sınıfına girer.

Bu tip ürünleri, orijinal ambalajında ve bütün aksesuarları ile birlikte, “aldığınız gibi olmak kaydı” ile doğrudan www.outletbeyazesya.com ’a göndermeniz gerekir. Orijinal ambalajında etiket, bant, yazı vb. olmamalıdır (DİKKAT!).

Bu ürünler için 3 alternatif söz konusudur; onarım, değişim veya iade. Dolayısı ile mutlaka isteğinizi ifade eden bir not ile birlikte ürünü göndermeniz gerekmektedir.

Bu kategoriye giren ürünlerin kargo ücretleri www.outletbeyazesya.com tarafından karşılanır.

Tarafımıza ulaşan ürünler işlemin süresi, değişim ise tedarikçi firmanın stoklarına bağlı olarak, iade ise yetkili servisin vereceği rapora bağlı olarak, onarım ise yine yetkili servisin onarım süresine bağlı olarak değişmektedir. 

www.outletbeyazesya.com sizi mağdur etmemek için tedarikçiler ve yetkili servislere gerekli baskıyı yaparak en kısa sürede işleminizi sonuçlandırmaya çalışacaktır.

Üye Girişi
E-Posta
Şifre
Twitter
İncelediğiniz Ürünler
.
  
    +3 Taksit      +3 Taksit yada  

  
                                +3 Taksit
           
  

  +3 Taksit            +3 Taksit


Yetkili Servisler
.
.
Önerilen Ürünler


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.